Ten artykuł został napisany bardzo dawno temu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od tego czasu autor zmienił swoje poglądy!

Książki 2018

Permakultura Seppa Holzera

Świetna książka nie tylko dla posiadaczy ogrodów! Myślę, że nieźle przedstawia zagadnienia ekologicznego podejścia do uprawy roślin. I przez ekologiczne mam na myśli faktycznie badanie procesów w naturalnych ekosystemach!

Fenomenalnie napisana i okraszona bardzo dobrymi grafikami. Świetnie się czyta i przy okazji dowiaduje bardzo przydatnych informacji dotyczących uprawy roślin jadalnych. Myślę, że każdy powinien to przeczytać, a szczególnie osoby prowadzące gospodarkę rolną (na mała czy dużą skalę).

Małym minusem jak dla mnie są niektóre odniesienia do "medycyny alternatywnej" pokroju homeopatii, acz nie jest to książka napisana przez lekarza tylko rolnika i tyczy się hodowli roślin i zwierząt. Domyślam się więc, że opisy medycznych własności niektórych roślin należy traktować z odpowiednią dozą rezerwy. Niemniej bardzo wartościowa książka.

Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury - Tristan Gooley

Bardzo ciekawa książka! Całe Wydawnictwo Otwarte staje się dla mnie źródłem bardzo wciągających odkryć czytelniczych - dla przykładu Sekretne życie drzew.

Książka w dużej mierze traktuje o ćwiczeniu umiejętności obserwacji oraz wyciągania z nich informacji dotyczących kierunków świata a także na przykład niedawnej i dawnej przeszłości, jakości gleby i wielu innych.

Największym zaskoczeniem dla mnie było, że bardzo szybko po przeczytaniu każdego rozdziału mogłem znaleźć w moim otoczeniu pojawiające się w książce przykłady różnych naturalnych drogowskazów.

Koło mojego wydziału jest spory nieużytek, który przez dłuższy czas był zarośnięty samosiejkami, a także kilkoma większymi krzewami. Teren został zaorany, a drzewa wycięte. Kilka tygodni później pojawiło się bardzo dużo łąkowych roślin i przede wszystkim maki! Maki, które najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie niedawno miało miejsce oranie i wszelkie grzebanie w ziemi. Książka wspomina również pola makowe z I i II wojny światowej, gdzie ze względu na działania wojenne (pociski) wyrosło ich bardzo dużo i przeszył do świadomości kulturowej(vide:Czerwone Maki na Monte Cassino).

Przykładów z książki można mnożyć na pęczki - bardzo godna polecenia.

Niestety, styl pisania jest dla mnie nieco ciężki i potrzebowałem sporo oddechu pomiędzy poszczególnymi posiedzeniami. Być może jest to kwestia upakowania dużej dawki informacji w każdym rozdziale - a może troszkę nieprzystępny (przynajmniej dla mnie) sposób podziału treści? Niemniej polecam.

Jesienna gawęda - Ignacy Trzewiczek

Zbiór tekstów dotyczących grania w papierowe RPG - Warhammera. W latach '90 robiło furorę w polskim światku graczy. Postanowiłem uzupełnić swoją biblioteczkę o tę właśnie książkę.

Muszę przyznać, że znałem dość dobrze treść tej książki przed kupnem. Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać i się ustosunkować - czy faktycznie fatalistyczny sposób prowadzenia sesji w Warmłotka jest dobrym pomysłem.

Domyślam się, że nie jest to książka dla wszystkich, ale mimo wszystko polecam. Lekkie pióro + ciekawe przemyślenia, a później sensowna krytyka on-line zdecydowanie poszerzy horyzonty każdego fana RPG a może nawet fana Fantasy?

Z powiązanych książek jest jeszcze Mistrzowanie RPG, co do której mam mieszane uczucia, ale chyba dość dobrze przedstawia większy zakres możliwości sposobów rozgrywki RPG.

Fundacja Isaac Asimov

Kudos dla cmd za pokazanie mi tej książki (w zasadzie całej serii). Bardzo sensowne Sci-Fi. Dalej jestem w trakcie czytania serii, ale muszę przyznać, że już pierwszy tom jest bardzo dobrze napisaną książką. Tematyka statystycznego przewidywania przyszłości (psychohistoria) jest niesamowicie aktualna w dzisiejszym świecie (vide: The Mathematics of Crime and Terrorism (YouTube) ).