Jak zrobić jogurt w domu?
Wed 21 March 2018 #hobby #fermentationCoś mnie tknęło i po zobaczeniu filmu Clive'a na temat urządzenia do wytwarzania jogurtu postanowiłem zrobić to samo w domu, ponieważ proces wydaje się być banalnie prosty!
Składniki
- mleko 3.2% UHT (najtłustsze najlepsze) 1 litr
- jogurt zawierający żywe kultury bakterii
Przygotowanie
Potrzebne nam będą pojemniki fermentacyjne. Ja skorzystałem z 4 słoików, w których idealnie zmieścił się litr mleka. Odkażamy pokrywki wrzątkiem, pojemniki się odkażą przy okazji ogrzewania mleka. Do podgrzania mleka można wykorzystać dwa sposoby:
- W garnku, który znajduje się w drugim garnku z wodą (double boiler)
- W mikrofalówce
Ja skorzystałem z drugiej opcji i zagrzałem mleko bezpośrednio w słoju do fermentacji. Dzięki temu odkaziłem również pojemnik.
Po zagrzaniu mleka jogurt z bakteriami należy wyciągnąć z lodówki, żeby znajdujące się tam mikroby „się obudziły” poprzez podniesienie temperatury z lodówkowej do pokojowej.
Mleko w tym czasie ma się ostudzić przynajmniej do temperatury 40-46 stopni Celsjusza. Wtedy można dodać do każdego słoika 2 łyżeczki kupionego jogurtu. Następnie należy inkubować mleko w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała (36-38 stopni). Ja przeniosłem słoiki w pobliże kaloryfera lekko odkręconego, ale można też skorzystać z innych metod. Istnieją na przykład specjalne inkubatory (takie jak w linkowanym filmie). Można również skorzystać z torby termicznej/lodówki turystycznej, do której wrzucimy jeszcze jakieś źródło ciepła (słoik z wodą o temperaturze 80-90 stopni).
Fermentujemy nasz produkt do osiągnięcia przez niego jogurtowej konsystencji lub pożądanych walorów smakowych (Clive w filmie mówi o czasie 8 godzin).
Mój jogurt był gotowy w nieco późniejszym czasie - na noc wyłączyłem kaloryfer (o czym nie wiedziałem, bo najwyraźniej 2 oznacza przestań grzać). Potem ustawiłem niskie grzanie i poszedłem do pracy. Jak wróciłem miałem już gotowy jogurt, który wystarczy włożyć do lodówki lub od razu zjeść :)