WARNING! This article has been written a long time ago. It may no longer represent the current views of the author!

Studencka maca/placki z mąki/biedapizza

Okej, znów świeci słońce (chyba, że jest zima - wtedy słońce wstaje dopiero koło południa na jakieś 15 minut i znów ma wszystkich i wszystko w du…żym poważaniu), więc jest rano. Trzeba coś zjeść na szybko, bo do pracy/na uczelnię… itp.

Ale cóż to! Znów nie ma chleba, żeby zjeść kromkę, a w lodówce zostały jakieś inne składniki, które najlepiej pasowałyby na kanapce?

Worry not! Ale tylko jeśli masz mąkę i wodę! Będziemy robić bieda-pizzę!

Gotowe placki

Składniki na macę

Przygotowanie

Krok 1

Wysyp mąkę na stolnicę (względnie płaską {czystą!} powierzchnię) tak aby powstał ładny kopczyk, w którym można zrobić kraterek na wodę. Następnie umiejętnie, żeby się nie upaćkać mąką ani wodą, postaraj się połączyć oba te składniki. Protip: wodę dodawaj powoli i po troszeczce (zwróć uwagę jak bardzo zdrobniłem to słowo!). Ciasto należy wyrobić -- to jest rozgniatać na płasko a następnie zawijać do kulki i tak w koło Macieju… Aż zacznie przypominać ciasto na pizze - czyli jednolitą masę bez grudek (w zasadzie jak plastelina).

Krok 2

Kiedy ciasto zacznie się lepić do ręki i wszelkie grudki się już połączą w jedną kulkę warto się zastanowić czy nie dodać jeszcze wody. Chcemy osiągnąć konsystencję miękkiej plasteliny (bo z taką da się coś zrobić jeśli pamiętasz z przedszkola). A gdy jest za mało wody ciasto nie daje się za bardzo ugnieść na płasko. Dodawanie wody spowoduje, że bedzie się lepić dość mocno (i ślizgać), ale cierpliwie ugniatając otrzymamy nagrodę w postaci masy, którą da się formować.

Krok 3

Teraz należy kulkę, którą mamy w dłoni podzielić na dwie mniejsze i rozwałkować na cieniutki placek. W między czasie powinniśmy już rozgrzać olej na patelni, tak, że kiedy wrzucimy na nią placek powinno nam troszkę zaskwierczeć.

Krok 4

Placki smażymy do momentu aż zrobią się rumiane po obu stronach. I gotowe!

Teraz czas na dodanie sosów, serów, szynków, warzywków i innych przysmaków coby sobie tym prostym daniem jak najlepiej dogodzić.

Inny sposób podania


Consider commenting via e-mail

Newest in hobby